פרופ’ יוסף קליכשטיין

בית-ספר ג’וליארד, ניו-יורק, ארה”ב

Kalichstein1יליד העיר תל-אביב. את לימודיו לתואר ראשון בנגינת-פסנתר סיים בארץ כתלמידו של יהושע שור. בשנת 1962 הגיע לג’וליארד בזכות הפסנתרן הצ’יליאני הנודע, קלאודיו ארראוו, שהתרשם מכשרונו. שם למד פסנתר אצל אדוארד סטאורמן ואילונה קבוס. כעבור כחמש שנים זכה בפרס לאומנים צעירים וכשנה אחר-כך כבר הופיע עם הפילהרמונית של ניו-יורק בניצוחו של לאונרד ברנשטיין.

בשנת 1969 סיים את לימודיו לתואר בג’וליארד. באותה השנה גם זכה ב”תחרות לבנטריט” היוקרתית. משנת 1970 החל להופיע בצוותא עם תזמורות רבות בעולם. את הופעת הבכורה שלו ביצע יחד עם התזמורת הסמפונית של לונדון. במהלך הופעתיו הרבות שיתף פעולה עם מנצחים מהשורה הראשונה, וביניהם: דניאל ברנבוים, פיאר בולז, כריסטופ ון-דוהנני, זובין מהטה, ארליך לינסדורף, לאונרד סלטקין ועוד רבים אחרים.

Kalichstein3בשנת 1977 הופיע בצוותא עם הכנר ג’ימי לרדו והצ’לנית שרון רובינסון בטקס הפתיחה הרשמי לכבודו של נשיא ארה”ב, ג’ימי קרטר. מאז, המשיכו להופיע כטריו באופן קבוע עד שבשנת 1981 הפכו באופן רישמי להרכב המפורסם “שלישית קליכשטיין-לרדו-רובינסון”. כטריו, הקליטו את מיטב היצירות שנכתבו להרכב זה מאת בטהובן, שוברט, ברהמס, ראוול, ויצירות עכשוויות שהולחנו במיוחד עבורם.

Kalichstein2בשנת 1983 הצטרף קליכשטיין כחבר בסגל הפקולטה של בית-ספר ג’וליארד. בשנת 1997 מונה כיועץ האומנותי למוסיקה קאמרית במרכז לאומנויות ע”ש ג’ון פ. קנדי, ובשנת 2003 מונה כיו”ר בקתדרה ללימודי מוסיקה קאמרית ע”ש אדווין וננסי.

למעבר ללו”ז כיתות-אמן – לחץ/י כאן