עמנואל אקס

Ax2

יליד פולין להורים ניצולי שואה. אקס החל ללמוד נגינה בפסנתר כבר בגיל שש. כאשר היה בן עשר, עבר עם משפחתו לקנדה. בקנדה המשך את לימודי הפסנתר והיה חבר ב”מועדון הצעירים המוזיקלי” של וויניפג. בשנת 1961 עבר עם משפחתו לניו-יורק (העיר). שם למד בביה”ס למוזיקה ג’וליארד בתמיכת “מלגת אפשטיין” וגם זכה בפרס אומני-קונצרט צעירים. בהמשך, למד באוניברסיטת קולומביה. בשנת 1974 זכה בתחרות הבינלאומית לנגינה בפסנתר ע”ש ארתור רובינשטיין בתל-אביב, ובשנה אחר-כך זכה בפרס מיכאלס. כיום, עמנואל אקס נחשב כאחד הפסנתרנים החשובים ביותר לביצוע יצירות מהמאה ה-21.

AX1

אקס מופיע באופן תדיר בדואט עם הצ’לן יו-יו מה. עד שנת 2001 שניהם היוו חלק מהרכב הרביעיה בשיתוף עם הכנרים יצחק שטרן וג’ימי לרדו. בנוסף, פועל אקס גם בתחום ההרכבים הקמאריים, ובין האומנים איתם משתף פעולה נמנים: יונג יוק קים, צ’ו-ליאנג לין, אדגר מאייר ופיטר סקרין. בעונת הקונצרטים 2008/9, הפרויקט העיקרי של אקס כלל סיבוב רסיטליי-דואט יחד עם יפים ברונפמן. החל משנת 1987, אקס מקליט אלבומים רבים עבור חברת “סוני קלסיקל” וזכה בפרס גראמי עבור הקלטות מחזור הסונטות לפסנתר של היידן. AX3גם אלבומים שהקליט יחד עם יו-יו מה של הסונטות לצ’לו ולפסנתר של בטהובן וברמהס זכו לפרסי גראמי רבים. כמו-כן, הקליט מיצירותיהם של ליסט, שינברג, ברהמס, פיאצ’ולה, וביצוע בכורה ליצירה של ג’ון אדמס יחד עם התזמורת של קליבלנד.

אקס מוזמן להשתתף כאומן אורח בסרטים דוקומנטאריים שונים. בין היתר, בעונת הקונצרטים 2004/5 השתתף בסרט הדוקמנטארי עטור הפרסים של הבי.ב.סי אודות השואה ששודר במיוחד ביום השנה השישים לשחרור מחנה ההשמדה אשוויץ. כיום, אקס מלמד בפקולטה של ביה”ס למוזיקה ג’וליאד ומשמש כחבר באקדמיה האמריקאית לאומנות ומדע. בשנת 2007 הוענק לו תואר דוקטור למוזיקה לשם כבוד מאוניבסריטת ייל.

לצפייה בלו”ז כיתות-אמן – לחץ/י כאן

לאתר האינטרנט של עמנואל אקס

חזרה לעמוד “אירועים קרובים” – לחץ/י כאן