מאסטרו מראיי פרחיה

מאסטרו מראיי פרחיה, פסנתן האמריקאי, יליד ניו-יורק. מזה למעלה מ-40 שנים שמאסטרו פרחיה כובש את אולמות הקונצרטים בכל העולם כסולן ובנגינה עם התזמורות החשובות ביותר. כמו כן, הוא המנצח האורח הראשי של האקדמיה של סט מרטין.

מאסטרו פרחיה החל את לימודי הנגינה בפסנתר בגיל ארבע, ואחר-כך למד במאנס קולג’ ניצוח והלחנה. בין היתר, הופיע בפסטיבל מרלבורו, שם שיתף פעולה עם המוזיקאים: רודולף סרקין, פבלו קסאלס, וחברי רביעיית המתירים של בודאפסט. תלמידו של מיאצ’יסלב הורסזוצקי. במהלך השנים, חבר לולדימיר הורוביץ אשר השפיע עליו מאוד.

בשנת 1972 זכה בתחרות הבינלאומית בנגינת פסנתר בלידס, ושנה לאחר מכן ביצע את קונצרט הבכורה שלו בפסטיבל אלדבורג. בפסטיבל זכה, פעל בשיתוף פעולה עם בנג’מין בריטן ופיטר פירס. החל משנת 1981 ועד לשנת 1989, שימש מאסטרו פרחיה כמנהל האומנותי של הפסטיבל.

באמתחתו של פרחיה אוסף רחב של תקליטורים בנגינתו. בין היתר, חברת “סוני קלאסיקל” הוציא לאור סט תקליטורים מיוחד עם כל הקלטותיו בתוספת כמה תקליטורי די.וי.די המסכמים את 40 שנות הפעילות המוזיקלית הענפה שלו. הביצוע המוקלט שלו לווריאציות הנדל מאת ברהמס זכה בפרס הגראמופון לשנת 2011, והוכתר כאחד הביצועים המומלצים ביותר הקיימים היום. בין אלבומי הסולו הקודמים שהקליט ישנו אוסף מיצירותיו של שופן, הפרטיטות של באך, והסונטות של בטהובן. כמו כן, מאסטרו פרחיה זכה בשני פרסי גרמי עבור הקלטת אוסף האטיודים המלא של שופן, ועבור ביצועו המוקלט למספר סונטות אנגליות של באך.

לאחרונה, מאסטרו פרחיה לקח על עצמו לערוך את הוצאות התווים של הסונטות של בטהובן עבור מהדורת “הנל אורטקסט”. בנוסף, הוא הפיק, ערך וגילה הקלטות רבות מרסיטליו של הפסנתר “האגדי”, אלפרד קורטוט; אוסף שכותרתו הסופית היא – “אלפרד קורטוט: כיתות אמן”.

מאסטרו פרחיה הוא עמית כבוד של הרויאל קולג’ מוזיק והרויאל אקדמי, וזכה לתואר דוקטורט לשם כבוד מאוניברסיטת לידס ואוניברסיטת דיוק. בשנת 2004, זכה בפרס כסוד מטעם ‘כבוד המלכה’, בהוקרה על תרומתו הרבה למוזיקה.