גילברט קאליש

פסנתר אמריקאי, יליד 1935. בוגר קולומביה קולג’. בין מוריו נמנים לאונרד שור, ג’וליוס הרפורד ואיזבל ונגרובה.

Kalish1

בשנת 1962, קאליש היה בין מיסדיי אנסמבל הקאמרי העכשווי. בשנת 1969, היה הפסנתר של התזמורת הקאמרית של בוסטון, וכן היה חבר באנסבמלים נוספים רבים. כמו כן, שיתף פעולה עם אומנים רבים, ובמיוחד בלט שיתוף הפעולה בינו לבין ג’אן דגאטני (מצ’ו-סופראן), טימותי אדי ויואל קרוסניק (צ’לנים), ודאוון אפשאו (סופראן).

קאליש הופיע בנגן סולו ברחבי העולם כולו, וכן השתתף בפסטיבלי מוזיקה מובילים. בנוסף, השתתף כנגן אורח עם התזמורת הסימפונית של בוסטון, בפאלו, גרינוויץ, הפילהרמונית של ניו-יורק, ועוד.

משנת 1966 החל ללמד באוניבריסטת ראטגרס ושוורטמור קולג’. מאז 1970, הוא משמש כפרופסור וראש גופי הביצוע באוניברסיטה הממלכתית של ניו-יורק, בסטוני ברוק. בנוסף, שימש כיושב-ראש הפקולטה של מרכז המוזיקה, טנגלווד.

Kalish2

קאליש הקליט כמאה תקליטורים, הן ברפרטואר קלאסי, והן ביצירות מהמאה ה-20 ויצירות חדשות מקוריות. בין האלבומים שהקליט בולטות הקלטות הסולו ליצירותיו של צ’ארלס אייבס, הסונטות של היידן, ויצירות מרכזיות מהמאה ה-20.

קאליש אחראי לביצועי בכורה של מספר רב של יצירות חדשות, שלכן הולחנו במיוחד עבורו. קאליש זה בפרסי כבוד רבים, ושלושה היו מועמדים לפרס גראמי. בשנת 1995, קיבל מטעם אוניברסיטת שיקגו פרס על שירותו הרב למוזיקה בת-זמננו.

לצפייה בלו”ז כיתות אמן ובקונצרט – לחץ/י כאן