אילנה ורד

Ilana Vered

אילנה ורד – פסנתרנית ישראלית. בת לאם פסנתרנית ולאב כנר. החלה ללמוד נגינה מאמה בהיותה בת שלוש. כבר בגיל 13 זכתה במענק מטעם ממשלת ישראל להמשך לימודים מקצועיים בקונסרבטוריון של פריז, שם התחנכה אצל הפסנתרן הדגול, וולדו פרלמוטר ואצל ז’אן-מרי דארייה. כעבור שנתיים סיימה את לימודיה בקונסרבטוריון וזכתה בפרס עבור סיום לימודיה. משם, המשיכה ללימודים גבוהים בביה”ס למוסיקה “ג’וליארד” בניו-יורק. בין מוריה נמנים: רוזינה לוין, נאדיה רייסנברג ואובי צרקו. ב-1961 ביצעה הופעה ראשונה כאחת מהזוכות הראשונות בתחרות אמניי-קונצרט צעירים בינלאומיים. ב-1969 קיבלה מענק מ”מרטה ביירד רוקפילר” עבור סיבוב הופעות מרשים שביצעה באירופה. כמו-כן, הופיעה גם ברחבי ארה”ב.

אילנה ורד משתתפת ברסיטלים במרכזי מוסיקה רבים בעולם ומופיעה כסולנית עם התזמורות המובילות ברחבי העולם, ביניהן, עם הפילהרמונית של ניו-יורק, הסימפוניטה של בוסטון, תזמורת פילהדלפיה, סימפוניטת שיקאגו, הסימפוניטה של סאן-פרנסיסקו, הפילהרמונית של לוס-אנג’לס, סימפוניטת לונדון, הרויאל-פילהרמונית, ועוד. במהלך הקריירה המוסיקלית שלה ניגנה תחת שרביטם של מנצחים מן השורה הראשונה בעולם, כדוגמת לאופולד סטוקוסקי, לאונד סלטקין, קולין דיויס ועוד רבים אחרים. בנוסף, השתתפה בקביעות בפסטיבלים רבים וביצעה למעלה מ-45 קונצרטים של באך, מוצרט, שופן, ברהמס, צ’ייקובסקי, רחמנינוב וברג.

Ilana Vered CD

אילנה ורד ידועה כפסנתרנית וירטואוזית אשר ביצועיה מלאים בשמחת חיים וזוכים להערכה רבה על-ידי מבקרי המוסיקה. ורד משתתפת בהרכבים קמאריים, ביניהם עם רבייעית המיתרים של טוקיו. אחד מרגעי השיא של הרכב זה היה כאשר ביצעו במוזיאון המטרופולין של ניו-יורק את יצירתו של עזרא לדרמן שנכתבה במיוחד עבורם.

בנוסף, ורד ביצעה את חמשת הקונצרטים לפסנתר ואת מחזור הסונטות לפסנתר וצ’לו של בטהובן. במהלך שנות השבעים הקליטה אלבומים ובהם ביצעה את הקונצרטו לפסנתר מס’ 2 מאת ברהמס, קונצרטו לפסנתר מאת מוצרט מס’ 21 ו-23, וריאציות פגניני וקונצרטו לפסנתר מס’ 2 מאת סרגיי רחמנינוב ואטיודים של שופן אופס 10 ו-25.

Ilana Vered Chopin

בשנת 1992 הוציאה תקליטור עם 25 אטיודים וריטואוזיים של שופן, שומאן, פגינני-ליסט ודביוסי. ב-1993 יצא לאור תקליטור בו ביצעה את חמשת הקונצ’רטו לפסנתר של בטהובן. על “הרומן הארוך” שלה עם יצירותיו של בטהובן אמרה: “חייתי את הקונצ’רטו הללו שנים רבות וזה מרגש מאוד להקליט אותם לבסוף.”

בנוסף לכל אלו, ורד מוזמנת לעיתים קרובות להתארח בתוכניות טלוויזיה ורדיו, כולל בפי.בי.סי ו-בי.בי.סי. יחד עם מפיק הסרטים השוויצרי, אדיראן מרטהלר והוציאו סידרה של סרטים באורך-מלא הנקראים “התבוננות במוסיקה”. כמו-כן, מעבירה סדנאות-אמן רבות.

לו״ז כיתות אמן יפורסם בהמשך…